• Boleslavská 199, 293 06, Kosmonosy, CZ
  • +420 326 711 711
Zaměstnanci před Vánocemi „proflákali“ rekordních 7223 Kč

Zaměstnanci před Vánocemi „proflákali“ rekordních 7223 Kč

  • Od začátku prosince zaměstnanci na pracovišti stávili denně čvrtinu svého pracovního soukromými aktivitami, hlavně nákupem dárků, výběrem dovolené či sledováním multimedií.
  • Nižší produktivita a tlak na zvyšování mezd dostáva zaměstnavatele pod značný tlak. Proto řada z nich elektronicky monitoruje, jak zaměstnanci nakládají s výpočetní technikou.

 

PRAHA, 20. prosince 2018 – Na produktivitě zaměstnanců firmy nejvíce tratí v prosinci. Stejně jako v předchozích letech i letos dochází k masivnímu zneužívání pracovního času a poklesu pracovního výkonu ve všech kancelářských profesích: tedy tam, kde mají zaměstnanci přístup k počítači a internetu. Letos v rozmezí od 1. do 19. prosince vzrostla na pracovišti míra zneužívání pracovního času meziročně o 8 minut na 108 minut denně.

Vyplývá to z analýzy společnosti truconneXion, která již šestým rokem zjišťuje využívání výpočetní techniky na vzorku 2000 zaměstnanců v administrativních profesích, kde se běžně využívá výpočetní technika.

Nižší produktivita a tlak na zvyšování mezd dostává zaměstnavatele pod značný tlak. „Účet za předvánoční zneužívání pracovního času je závratný. V přepočtu na jednoho zaměstnance se vyšplhal na rekordních 7223 Kč[1]. To je o 1599 více než loni. Během adventu zaměstnanci na pracovišti tráví denně hodinu a 48 minut soukromými aktivitami, zejména nákupem dárků a přípravou na vánoční svátky. Trend okrajování pracovní doby ve prospěch soukromých aktivit zaměstnanců dosahuje vrcholu, za posledních pět let se denně promrhaný čas prodloužil o 23 minut,“ shrnuje Martin Hnízdil, AuditPro manažer společnosti truconneXion.

Za poklesem pracovní morálky před koncem roku stojí vedle nakupování a plánování zimní dovolené také zábava, zejména četba zpravodajství, sledování multimédií a sociální sítě.

Napomáhá tomu i rozmach chytrých telefonů, které umí to samé, co běžný počítač. Češi se proto „poflakují“ stále více na mobilu, kam se přesouvá značná část nepracovních aktivit,“ dodává Martin Hnízdil.

Firmy monitorují zaměstnance, aby zabránily plýtvání

Masivní zneužívání pracovního času zaměstnavatelům samozřejmě vadí. Zahálka zaměstnanců je proto jeden z hlavních důvodů, proč firmy elektronicky monitorují, jak zaměstnanci nakládají s výpočetní technikou.

Z listopadového průzkumu mezi zaměstnavateli vyplynulo, že důvodem pro monitoring je snaha zamezit plýtvání firemními zdroji (34 %) a snížení rizika kontroly ze strany policie nebo dodavatelů softwaru (26 %) a zmiňovaná zahálka zaměstnanců (18 %) – viz graf níže.

„Zaměstnavatelé jsou kvůli nedostatku zaměstnanců velmi benevolentní a zneužívání pracovního času v současnosti tolerují. Jakmile se ale situace na pracovním trhu změní, prokazatelné „flákání“ na pracovišti může stát zaměstnance místo,“ uzavírá Martin Hnízdil, AuditPro manažer společnosti truconneXion.

Až na chvostu se v průzkumu umístily obavy z nebezpečného chování zaměstnanců (14 %), například stahování pirátského obsahu do počítače, a zneužívání firemního majetku (8 %) pro soukromou potřebu.

Vyplývá to z průzkumu společnosti truconneXion mezi 350 tuzemskými společnostmi, ve kterém se dotazovala, proč monitorují využívání výpočetní techniky.

Odvozeno z průměrné hrubé měsíční mzdy podle analýzy Českého statistického úřadu https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-2-ctvrtleti-2018 a fondu pracovní doby za rok 2018. Firma truconneXion zveřejňuje míru zneužívání pracovního času na základě analýzy vzorku 2000 zaměstnanců v administrativních profesích, kde se běžně využívá výpočetní technika.